Proč si žena a muž nejsou rovni

Po delší literární odmlce a čerpání inspirace jsem se rozhodla postupně sepsat své memoáry z posledních čtyř měsíců v Německu. Inspirací pro tento první článek byla zkušenost s muslimy, kterým jsem v dubnu týden tlumočila na veletrzích v Mnichově. Tedy, tlumočila a na popud mých španělských šéfů bleskově odtraňovala jamón a chorizo (španělské uzeniny) ze stolů, kdykoli se některý z těchto alžírských magnátů zjevil. (Já měla spíš chuť jím tím chorizem prošťouchnout chřtán…ale škoda choriza.)

To s tím vepřovým je fakt horký: prostě ho nežerou. Ba nesnesou ani pohled na něj. Já sice moc fanda prasetového nejsem, ale když už nějaký beduín vytáhne paty do Evropy, tak by měl respektovat, že tu a tam potká nějaké to prase, co naklusalo na talíř. Ale byznys je byznys. Uspokojení zákazníka (rozuměj napěchovaná kapsa) je holt na prvním místě, a tak počínání svých šéfů tak nějak rozumím. Já bych to sice udělala jinak, ale to je taky pravděpodobně důvod, proč nejsem milionářkou. S alkoholem to tak horké nebylo – možná, že se alžírský Alláh dal na alkoholismus.

To ale jen tak na okraj, teď k věci. Za ten týden jsem se setkala přibližně s několika desítkami muslimů z Alžíru, Iráku, Íránu, Saúdské Arábie, Kataru, Turecka a já nevím odkud ještě. Nikoli uprchlíci: šejkové, magnáti, byznysmeni.

Rozdíl mezi evropským (americkým, australským atd.) a muslimským byznysmenem je asi takovýto: Ten první typ je kultivovaný, většinou umí vícero jazyků (když už reprezentuje firmu na mezinárodním veletrhu, že jo…) a žena je pro něj rovnocenná bytost – resp. postavení se neodvíjí od pohlaví, nýbrž od sociálního statutu: zda jde o majitelku firmy, uklížečku, překladatelku… Normálka.

Ten druhý vcelku zpravidla neumí ani slovo anglicky, jeho zrak proniká ale o to hlouběji pod svršky oblečení poblíž se vyskytující ženy. Je jedno, co máte na sobě: jak nemáte hábit, jste špinavá. Tohle mimochodem není můj pocit, ale citát jednoho Alžířana, se kterým můj španělský kolega obchodoval. Pohled, jakým tito pololidé skenují nezahalené ženy, by snadno nahradil letištní scannery. Italové se spontánním ‚ciao, bellísima!‘ či Španělé a jejich ‚que guapa eres!‘ jsou oproti nim neškodná lichotící batolátka. Muslimové, kteřížto mají v domovině o nezahalené ženy nouzi, jsou nadržení mnohem víc, ale paralelně s oním chtíčem ženou opovrhují. Popsat se to nedá, kdo nezažil, nepochopí.

Za celý týden mi podali ruku přesně dva tyto exempláře. Sympatický mladý týpek z Iránu, dlouhodobě žijící v Londýně, a jeho otec, který ale očividně váhal a jen ze slušnosti následoval synův příklad. U ostatních to probíhá asi takto: hodinu překládáte někomu, kdo se na vás za celou tu dobu ani nepodívá, na závěr se na vás znovu (či spíš ještě pořád) nepodívá, načež odejde. Jo ale mezitím stihne pořádně zasvinit bezprostřední okolí v okruhu 1,5m. Jak toho lze při konzumaci sýrovo-olivového talíře a podobných zobů dosáhnout, mi doteď není jasné. Možná prostě nejedí vepřové proto, že se sami tak nějak cítí býti vepři.

Vrcholem týdne bylo, když ke mně přišel jeden Alžířan a naprosto mizernou francouzštinou se mě přímo zeptal, jestli jsem vdaná. Říkám, že ne, ale že mám přítele. Pro muslima je ale neprovdaná  žena stále dostupné zboží. Nejdříve mi zcela nepokrytě a s jasným záměrem vyjmenoval značky všech svých aut, pak vypočítal domy na pláži, které v Alžíru má, a nakonec zdůraznil, že v Alžíru ženy nemusí nic dělat a chodí zahalené. Na moji zcela neutrální otázku, PROČ si MYSLÍ, že je to tak správně, mi nebyl schopen odpovědět. Stejně to bylo s mými otázkami ohledně konzumace alkoholu a vepřového. Odpověď jsem si vyvodila sama: oni (většinou) nemyslí. Když vám někdo odmalička nalívá do mozku splašky typu islám, musíte být sakra inteligentní (a přemýšliví), abyste se vůbec začali zabývat tím, jestli jsou pravidla, která vám jsou po celý život vštěpována, správná. A ještě víc inteligentní a odvážní, abyste ta pravidla opustili.

A proč že si žena a muž nejsou rovni? No páč to je v Koránu– a každý pták, který říká, že ne, LŽE:

Muži zaujímají postavení nad ženami proto, že Bůh dal přednost jedněm z vás před druhými, a proto, že muži dávají z majetků svých (ženám). A ctnostné ženy jsou pokorně oddány a střeží skryté kvůli tomu, co Bůh nařídil střežit. A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, varujte a vykažte jim místa na spaní a bijte je! (Korán, 4:34 – můj oblíbený verš…)

Na článek týdne tímto textem aspirovat nehodlám – jeho neoriginalita je mi známa a vlastně je psán s jistou nechutí. Bohužel dokud lidé na správných místech nepochopí, o co v praxi kráčí, originalita není podstatná. Věčné stěžovatele zdravím a háži na ně kyberbobek. Ale všichni, kdo háží podobný bobek na přítomnost islámu v Evropě, potažmo v ČR, nechť si jen zkusí představit, jaké je pociťovat islám coby žena-nemuslimka z bezprostřední blízkosti – a úplně k tomu stačí týpek bez sekery v ruce, zato s vymaštěným mozkem v lebce.

2 thoughts on “Proč si žena a muž nejsou rovni

  1. Tohle bych asi nesváděl na islám. V Evropě nám také církví bylo po tisíc let vtloukáno, že žena je nástroj ďábla a měli jsme náboženské soudy v podobě upalování čarodějnic. Křesťanství i islám vychází z téhož židovského základu a i jejich novelizace (v podobě koránu a Nového zákona) by mohly být posuzovány podle zákona o propagování hnutí směřující k potlačování práv a svobod občanů. Islám na území bez nerostných zdrojů lidé také uzemnili. Nenamlouvejme si, že kdyby se na Blízkém Východě prosadilo křesťanství, že by byla situace jiná. Náboženství je prakticky zneužíváno jako nástroj politické moci. A nemusí to být nutně náboženství, přečti si třeba fašistický manifest: je mnohem humánnější než Nový zákon (mimo jiné prosazuje rovnoprávnost žen), a jak to dopadlo.

  2. Příčinu vidím v tom, že je na Blízkém Východě koncentrovaná ropa a že je doba globalizace, kdy po ní má poptávku celý svět, v důsledku čehož se v malé oblasti nakumulovalo mnoho peněz bez práce. Pak není divu, že Arabové nemají žádnou potřebu se v něčem zlepšovat a když, tak tu není žádná kontrola kvality, protože díky penězům jim každý leze do prdele (třeba odstraňováním vepřového z dohledu). Kdybych byl odmala rozmazlován, taky bych se choval sociopaticky a byl bych blbý. A spojení moci a hlouposti vždy vedlo ke katastrofě. Islám je jenom hůl, kterou Arabové používají: kdyby Mohameda vytlačil Mickey Mouse, nic se dle mého nezmění. Myslím, že změna nastane, až přijde nějaký alternativní zdroj energie dostupný z více míst. Pak se z ropy stane bezcenná černá břečka a Západ obecně (až na pár poznáníchtivých cestovatelů) přestane mít jakýkoliv důvod zajímat se o svět Arabů. Jaký bude mít dopad ropného konce, budeme v malém brzy pozorovat v Bruneji: bohatém muslimském státečku, kde by měla ropa za pár let dojít.

Komentáře jsou ukončeny.