Atopický ekzém: jak si na něj počíhat

Téma AE by vydalo na celou knihu, tudíž musím držet své luciferské spisovatelské střevo na Provázku. Tento text neberte jako vyčerpávající návod, ale jako takového kostlivce (kostru). Tedy vzhůru na cestu k novému životu s tímto lišáckým průvodcem! 🙂 (Hned teď se na část těla s ekzémem usmějte, pohlaďte ji a pak teprv čtěte dál!)

1. Spouštěče, příčiny

 • Očkování – primární spouštěč

Nebudu skotačit kolem horké kaše: očkování je spouštěč alergií a ekzémů. Již několik let náhodně sbírám zkušenosti lidí s AE a společný jmenovatel je stejný v příliš mnoha případech: očkování. Nikoli u každého, ale u jedinců, kteří mají k určitým nemocem genetické předpoklady nebo jsou prostě citliví, může očkování ekzém probudit, anebo imunitu narušit tak, že tělo ekzémem/alergiemi zareaguje později, až se objeví nějaký „sekundární spouštěč“ (stres, hormony, toxiny..). Nemusí, ale může. Jsem názoru, že citlivost se s každou generací zvyšuje. Obhajoba očkování „v zájmu celku“ coby „menšího zla“ jedinci, kteří měli to štěstí a očkování jejich imunitu nezdevastovalo, je tedy nejen sobecky arogantní, ale podle mě také krátkozraká. Problém je v tom, že

smíření se s praxí velmi chybovou a její obhajoba je překážkou k nalezení praxe lepší.

O očkování ale existuje dost zajímavé literatury a já o tom zde ani psát nechci, protože lidem postiženým jeho nežádoucími účinky už to stejně nepomůže a fanatičtí obhájci stejně o pohled z druhé strany nestojí. Tudíž se zde omezím jen na následující:

Pokud sami trpíte na atopický ekzém – potažmo alergie popř. astma – a čekáte miminko, stokrát(!) si velmi dobře rozmyslete, zda a na co ho necháte očkovat, jaká jsou rizika u jednotlivých vakcín. Většina lékařů se o komplexní individuální zdravotní stav pacienta včetně jeho genetických předpokladů před očkováním stále nezajímá.

Mezi další spouštěče patří:

 • Toxiny (chemikálie, hormonální antikoncepce, ale i potravinářské produkty)
 • Nezdravý životní styl (především strava)
 • Stres
 • Nevyhovující podnebí aj.

Jak na to

V průběhu života mohou být u jednoho člověka spouštěče různé, u někoho ekzém propukne hned po narození, u někoho až následkem či součtem dalších faktorů. V každém případě cestou k vyléčení ekzému je nalezení a odstranění všech (sekundárních) spouštěčů/ věcí, které vás dráždí. Je třeba provést komplexní opatření a preventivně omezit všechny možné spouštěče.

Dle mé zkušenosti jakákoli mastička – a teď mám na mysli i přírodní konopné, bylinné, kosmické 🙂 atd. – sice může zmírnit projevy, ale nemůže vás ekzému trvale zbavit, protože neodstraňuje to, co vás dráždí. Stejné to je se stravou: můžete pojídat mořské řasy od rána do večera, ale pokud zároveň neodstraníte to, co vám vadí, nebude to dlouhodobě efektivní řešení.

1. Psychika

Existují i mírnější i horší projevy, a to na různě velikých částech těla. Nicméně před nemocínkem se zdržte komentářů, zda je něco „horší“ či „mírnější“ – každému se ekzém projeví právě tolik, aby ho byl schopen zvládnout a přitom ušel cestu poznání, kterou ujít má. Nezlehčujte jeho problém průpovídkami typu „no vidíš, to už vůbec nevypadá tak špatně“, i když to myslíte dobře. Nemůžete vědět, jak se dotyčný cítí.

Zároveň nedávejte najevo, že to vypadá škaredě, jaký je to chudák nebo cokoli podobného. Protože jsem s ekzémem vyrůstala de facto od narození a kámoši se od školky vyfiltrovali tak nějak na ty inteligentní, co si mých rukou nevšímali, přišlo mi to jako to úplně nejpřirozenější na světě: byly to moje jediné ruce, nikdy jsem žádné zdravé nevlastnila! Paradoxně mě na moje „utrpení“ upozornili lidé, kteří mě milovali: moje babička, ktera občas nešťastně spráskla ruce a s tragickým výrazem komentovala: „ no to je ale škaredý…chudák holka!!!“ Takhle teda taky ne.

Prostě nehodnoťte, ale BUĎTE KONSTRUKTIVNĚ A REALISTICKY POZITIVNÍ.

Učte nemocínka milovat danou část těla a klidně i nahlas si s ní povídat a říkat láskyplné afirmace: „Díky ručičky, že mi tak statečně sloužíte, mám vás moc rád/a.“ atp. – udělejte z toho třeba každodenní rituál před spaním. A opravdu to tak od srdce myslete, to je důležité. To samozřejmě platí nejen pro malé děti, ale i pro velké člověky. 🙂 Ona část těla je opravdu nepředstavitelně statečná.

Přestaňte o ekzému uvažovat jako o nepříteli, jako o problému, kterého se musíte zbavit. Začněte ho vnímat jako signál, že něco hlouběji vevnitř vás vyžaduje pozornost a změnu. (To mimochodem platí o každé nemoci.)

Zvlášť pokud se ekzém objeví/vrátí „zničehonic“ v dospělosti, je třeba popřemýšlet, jakoupak změnu si tělo žádá: co dělám špatně? Od stravy přes aktivní životní styl to může být třeba i projev toho, že setrváváte v nefunkčním vztahu, nebo jste si naložili na svá bedra příliš a honíte se za cíli, které nejsou součástí vašeho životního plánu (osudu, chcete-li). S tím vším samozřejmě souvisí stres, potažmo výkyvy hormonálních hladin (adrenalin, cortisol…a už se veze spousta dalších delikátních fyziologických procesů…). Pokud máte stres, deprese, tak sáhněte po třezalce tečkované, nikoli po chemii.

Meditace a jóga může taky pomoci..

2. Strava

Kůže dle tradiční čínské medicíny souvisí s tlustým střevem. Proto se špatná strava, potažmo zaneřáděné tl. střevo projeví zhoršením ekzému. Je tedy třeba tělo detoxikovat. Strava je naprosto zásadní: vždyť hmota, kterou pojídáme, je doslova stavebním materiálem pro „rekonstrukci“ našeho fyzického těla!

Je to krok nejzásadnější. Neřiďte se slepě návody cizích lidí (ani tím mým) a naslouchejte svému tělu! Každý může být sám sobě nejlepším lékařem. Pokud se snažíte pomoci svému dítěti, pozorujte, jak reaguje jeho/její tělo na danou stravu a přizpůsobujte ji. Trošku zdlouhavý, ale jednoznačně funkční proces je jíst první týden pouze základní potraviny, o kterých víte, že vám nevadí. Druhý týden něco přidat, třetí týden zase něco. Když budete pozorovat, jak se cítíte, přijdete na věci, které vám nevyhovují a které by vás třeba nikdy nenapadly (u mě brambory, prasetové maso, kedlubna, ovesné vločky…)! Nemusí to být přímo spouštěče a hlavní příčina ekzému, ale jejich vyřazení podpoří a pozitivně ovlivní celý léčebný proces!

Co NE:

Následující výčet nejzákladnějších bodů stravování vám může posloužit jako kostra. Je to dieta, která funguje u mě. U mnoha věcí jsem ze zkušenosti jiných (nejen) ekzematiků přesvědčena o tom, že ony potraviny škodí komukoli, ale i přesto: naslouchejte svému tělu.

 • Vylučte lepek. Problém totiž není v lepku samotném, ale v jeho množství. Pro lidské střevo je lepek zlo: zprůchodňuje stěny střeva, a tak se dostávají jedovaté odpadní látky, které by se měly stolicí vyloučit, do těla. Více můžete číst zde. Pro mě byl tento krok 50 % cesty k uzdravení. Ze začátku buďte striktní. Co jíst, popíšu za filku.
 • Vyhněte se kravskému mléku a mléčným výrobkům. Kravské mléko je pro většinu populace nestravitelné. Pasterizované mléko je asi zlem největším: nejsou v něm žádné užitečné látky, je „mrtvé“. Kozí a ovčí mléko je stravitelné lépe a navíc často pochází z malochovů, kde se nepoužívají hormony, ale i tak by se to s ním nemělo přehánět. Vhodnými alternativami jsou mléko kokosové nebo mandlové (dá se vyrobit i doma z mandlí a chutná skvěle!).
 • Sóji už se také vyhýbám, protože je v dnešní době většinou geneticky modifikovaná, a navíc je to fytoestrogen – napodobuje v těle ženský pohlavní hormon estrogen a tím ovlivňuje hladiny i dalších hormonů, což nechceme. Pozor, tímto vám odpadají věci, které jsou obvykle považované za zdravou alt. stravu: tofu, tempeh, sójové maso, mléko a jogurty.
 • Vylučte kávu. Ze začátku jen snižujte dávky, abyste se vyhnuli nesnesitelným bolestem hlavy. Můžete si v tomto přechodném období pomoci třeba nápojem maté nebo i zeleným čajem. V žádném případě nepijte kávu s kravským mlékem – to je nestravitelná kombinace nejen pro ekzematiky. Já už si občas slabší kávu s mandlovým mlékem dopřeji, ale ze začátku buďte striktní (to platí vlastně o všem).
 • Vylučte alkohol.
 • Přestaňte kouřit nebo se vyskytovat v zakouřeném prostředí. Ne, ani nechoďte do kaváren, kde se kouří, a upozorněte každého, kdo ve vašem okolí kouří, že vám to nedělá dobře – a to i pokud kouří na balkóně atp.: částečky kouře si smraďoši nosí s sebou na oblečení a pokud je to blízká osoba, zaručeně to vdechnete. Minimálně ze začátku buďte striktní.
 • Snižte příjem cukru, vygumujte ze svého mozku informaci o existenci sladkostí. Rafinovaný cukr je bílá droga, kterou nepotřebujeme. Konzumujte jen přírodní cukry, ale i s těmi opatrně – a to i s ovocem!! V úvahu připadá med, kokosový nebo datlový sirup, popř. třtinový cukr. Časem začnete víc vnímat sladkou chuť jablka, mandlí či rajčat. Projeví se to i na vaší kůži. Pokud chcete jíst Snickersky, čokolády Milky, gumové medvídky aj., hoďte tento návod do koše a nakupte si místo zdravého jídla obvazy.
 • Toxiny v potravě i v „lécích“. Tohle je hodně tučná, objemná kategorie, kvůli které se vyplatí přečíst knihu prof. Strunecké Doba jedová (všechny díly). Zmíním jen to zásadní. Zahoďte hormonální antikoncepci. Vyhněte se škodlivému, nepřírodnímu jídlu. Mám na mysli především pesticidy a konzervanty. Kupujte BIO. (Některé chemikálie používané na plodiny nejsou rozpustné ve vodě, ale pouze v tucích, tudíž vám ani důkladné umytí opravdu nepomůže.) Párky, šunky, hotová umělohmotná jídla, umělohmotné pečivo, co vydrží asitak rok, podivné konzervy…nic z toho vaše tělo nepotřebuje a vaše střeva fakt pláčou, nekecám…
 • Neohřívejte jídlo v plastových krabičkách v mikrovlnce, vlastně se vyhněte i plastovým lahvím. Z plastu se do jídla uvolňují další škodlivé látky (bisfenol A). Obecně těžko říct, jestli mikrovlnky škodí, nebo ne, ale můj názor je: pokud to jde, tak je přirozená cesta vždycky lepší. Ten jeden kastrůlek a pár minut navíc vás při ohřívání na sporáku nezabije.
 • Za individuální zvážení stojí maso – ne pro každého je vhodné okamžitě přesedlat na vegetariánství a může to natropit více škody než užitku. Na druhou stranu někomu to od ekzému může pomoci. Nebuďte vegetariány jen z etických důvodů (neubližovat zvířátkům). Každý máme primárně zodpovědnost za své vlastní fyzické tělo, zdraví a život, a pokud jste metabolický typ, kterému maso dělá dobře a dodává vám energii, pak si ho dopřejte. Vesmír se s tím nějak vypořádá.

Co ANO:

Asi si teď říkáte, himlhergot, a co budu jíst? Mám pro vás špatnou a dobrou zprávu. Špatná je ta, že budete muset vynaložit úsilí, hledat alternativní potraviny, ale pravděpodobně ze začátku i hledat obchody, kde je lze koupit, což může být v menších českých městech problém. Já míjím v Německu jen při desetiminutové cestě z práce asi 4 velké bioobchody – velké supermarkety, kde doposud nalézám potraviny, o jejichž existenci jsem neměla tušení… Ale i v normálních supermarketech je kvalita jídla vyšší než v ČR. Mezi námi ekzematiky: většinu jídla z českého Lídlu bych nesnědla, ani kdyby mi za to zaplatili. Peníze jsou jiná věc, chápu, ale možná i mnohdy trošku otázka priorit… Každopádně znám několik obchodů v Brně se zdravými potravinami, v Praze určitě nebude problém. Kdo má zahrádku, nechť se dá na pěstování.

Dobrá zpráva je ta, že objevíte chutě doposud nevídané a některé z nich si zaručeně zamilujete. Po nějaké době vám rohlíky, čokolády, těstoviny, buchétky od babičky aj. přestanou chutnat (my jsme naši čipernou babičku přivedli na bezlepkové pečení, aspoň má možnost své dovednosti stále rozvíjet… 😀 ).

 • Pročištěte si játra. Pijte čistou vodu bez bublinek, bez sladidel. Pijte zelený čaj a čaj z ostropestřce – ten čistí játra (ostropestřec lze koupit i jako tabletky). Zapomeňte na limonády, slazené minerálky atd. Pokud pijete Coca-colu, hoďte rovnou celý tenhle návod do koše.
 • Místo ovocných džusů si denně mixujte domácí smoothie, kde nekonzumujete zbytečně koncentrovaná kila ovoce a s tím i cukr, ale dužinu, která vás zasytí.
 • Do smoothie se dá přidat spousta věcí, já mám ráda lněnou vlákninu a hrachový protein. 
 • Jako doplňky stravy si v tabletkách kupte Chlorellu a Zinek. Chlorella je mořská řasa, čistí střeva. Zinek má vliv na kůži.
 • Místo běžné pšeničné mouky experimentujte s moukou jáhlovou, amarantovou, rýžovou, makovou, špaldovou atd. Jako zahušťovadlo omáček je fajn „Hraška“.
 • Bezlepkové těstoviny jsou obvykle z kukuřice, ale s tou já se nekámoším, protože jednak kdovíjak to je s GMO, a jednak mi to prostě nechutná. Kupuju špaldové těstoviny nebo třeba rýžové nudle. Jako příloha je dobrá také divoká rýže, quinoa nebo jáhly.
 • Víc jak 70% mého jídelníčku tvoří zelenina. Min. 50% každého jídla je zelenina (nebo ovoce), nejlépe v syrovém stavu. Pokud vám k tomu bude chybět pečivo, začněte péct doma bez lepku.
 • Protože nemám čas a v pečení se nijak nevyžívám, kupuji předpřipravené kvalitní bezlepkové směsi na chleba – příprava cca 2 min, pečení cca 75min. Ale můžete i experimentovat s bezlepkovými moukami. Nicméně i bezlepkové pečivo jím jen opatrně, tak max. dvakrát, třikrát do týdne.
 • Mléko vyrábím z mandlí. Stačí namočit na min. 4 hodiny (lépe přes noc) hrneček mandlí (nemusí být loupané), poté slít vodu, propláchnout. Přidat ca. 3 hrnky vody, rozmixovat tyčovým mixérem a přefiltrovat přes plátýnko. Ale jde i koupit (např. značka Alpro).

Jako taková první inspirace můžou posloužit následující kuchařky:

 • Lahodně s Ellou a Lahodně s Ellou každý den od Elly Woodwards
 • Raw detox od Judity Wignall

Ale zcela jistě narazíte na spoustu jiných zajímavých receptů. Přijdete na to, že i bez lepku, zbytečného cukru a mléka se dá žít – a mnohem kvalitněji!

3. Mastičky, vnější léčebné procedury

Tohle je jediný krok, na který se většinou západní medicína omezí a u nějž i skončí. Kortikoidními či jinými chemickými mastmi se ale nic neřeší, pouze se projev potlačí a přesune do jiné části těla – i když třeba nepozorovaně. Přírodní produkty nevykonají zázrak přes noc, ale při vytrvalosti se výsledky dostaví a navíc prakticky nehrozí žádné nežádoucí negativní vedlejší účinky. Za svůj život jsem vyzkoušela snad všechno od kortikoidů a chemických svinstev přes domácí konopí, homeopatii, akupresuru, moxování, urinoterapii, klystýry, solné a jiné koupele, šťávy ze zázračných exotických rostlin, čerstvou šťávu z Aloe vera, bylinky atp. (coby pokusný králíček mojí nejdražší milované maminky jsem taky asi dost procedur už zapomněla…)… Něco zabíralo, něco ne, ale nic z toho neudělá zázrak bez již zmíněné změny stravy. Je to jen vedlejší, podpůrný krok. Zde pár mých oblíbených tipů:

 • konopná mast (podomácku vyrobená! – ty předražené značkové masti z lékáren mají minimum účinných látek) Mně svědění zhoršovala, protože moje rány byly otevřené, ale někomu pomáhá.
 • Zinková mast (zakoupíte v lékarně)
 • koupele s mořskou solí, konopné či rašelinové koupele (nesmí být příliš horké)
 • Bepanthen (obyčejná varianta na hojení ran). Obsahuje Dexpanthenol, který podporuje produkci kolagenových a elastinových vláken, tudíž urychluje hojení. Je třeba si uvědomit, že nejde o léčbu atopického ekzému, ale mírnění jeho projevů – rány se „jen“ rychleji hojí a nebolí. Když je po namazání zavážete, nestihnete si je rozškrábat.
 • čerstvě vymačkaná šťáva z rostliny Aloe vera (opět: hoďte bobek na předražené, chemicky upravené farmaprodukty a zamiřte do zahradnictví…). Je nutné použít opravdu jen průhlednou šťávu zevnitř listu, zamezte kontaktu tmavě zelené slupky s kůží, ta je dráždivá!). Viz foto.
 • kakaové máslo – já si oblíbila krém od firmy Jäsön (kolem 300Kč). Je přírodní, uklidňuje kůži, eliminuje svědění a nádherně voní.

Určitě se najde spousta dalších produktů a návodů, které můžou od ekzému více či méně ulevit.

 

 

 

 

 

4. Látky, se kterými přicházíte skrze kůži do kontaktu

V dnešní době se dostáváme do kontaktu se spoustou jedů nejen skrze potravu, ale škodlivé látky jsou i ve vzduchu, ve vodě, v čistících prostředcích, v kosmetice, v plastech… Není možné se všemu vyhnout a bylo by kontraproduktivní být fanatik a být z toho ve stresu. Ale je možné styk se škodlivými chemikáliemi eliminovat.

 • Kupujte jen přírodní čistící a prací prostředky. Já znám např. značky Frosch a Ecover (obojí jde koupit i v ČR).
 • Používejte pouze přírodní kosmetiku, a to i v případě, že ekzém nemáte v obličeji – to je asi bod spíše pro ženy. Nenanášejte si na kůži nic, co byste nesnědli. Já si vystačím s čistícím krémem a pleťovým tonikem od Dr. Hauschka a jako odličovadlo i výživný krém v jednom používám přírodní jojobový olej. Možností je ale víc (arganový, kokosový, mandlový olej…). Zkrátka omezte chemii. S líčidly to je trošku složitější, nemusíte se všeho hned úplně vzdávat, ale vyhnula bych se rtěnkám(!) a makeupu.
 • Vzdejte se parfémů a antiperspirantů, popř. si je neaplikujte přímo na kůži. Ze začátku je ale lepší je uložit dozadu do skříňky. Možná redukujte jedy i vašim blízkým (protože to prostě vdechnete nebo přijdete kůží do styku, ať chcete nebo ne). Tohle jsem provedla svému příteli (je zlatý a od té doby přede mnou předstírá, že taky ujíždí na nejedovaté vlně 🙂 ):

 

 • Do sprchy lze zakoupit a namontovat speciální hlavici s filtrem (na chlór aj.). Může pomoct.
 • Pokud trpíte i alergiemi, je fajn koupit čističku vzduchu, nejlépe s UV filtrem a s ionizací vzduchu.
 • Dejte přednost bavlněnému oblečení.

Jak dlouho to všechno musíte praktikovat…

Jde o radikální změnu životního stylu. Jsou lidé, kteří tvrdí, že lze různé nemoci léčit na úrovni genetické informace atp. – zkrátka jakoby „resetováním“ primárního poškození imunitního systému. Nevím, ale já jsem své zdravotní problémy přijala jako impuls ke zdravému životnímu stylu, který si užívám.

Pozitivem je, že na rozdíl od kortikoidních mastí neexistují nežádoucí účinky – neublíží vám to, a dokonce jsem přesvědčena, že to pozitivně změní váš život i po mnoha jiných stránkách.

Je možné, že někomu výše uvedené věci nepomůžou – každý jsme jiný, máme odlišnou životní cestu, a tak i váš ekzém vás třeba chce dovést na trošku jinou kolej. Ale nepřestávejte hledat.

Nicméně jsem názoru, že vyléčit se lze asi teprve až v momentě, kdy si člověk uvědomí zodpovědnost za své tělo a vědomě, z hloubi duše opravdu zatouží po uzdravení. V tu chvíli totiž nákupy zdravých potravin a vaření spešl zdravých receptů přestávají být vopruz, ale stávají se potěšením a zálibou. Naprosto odlišný efekt má, když někdo jí zdravě z donucení, nebo když si při každém jídle užívá, jak svému tělu dělá dobře.

V takovém stadiu pak lze trošku zvolnit a občas zhřešit, některé věci lze opět začít praktikovat, aniž by se ekzém vrátil, ale to je věc ryze individuální.

No a pokud máte strach, že byste po této proceduře byli až příliš zdraví, příliš EKO a příliš BIO, tak zkuste aspoň omezit ten lepek a kravské mléko. 🙂


Výjimečně nechávám povolené komentáře, abyste mohli psát, co vám pomohlo, co ne, jaké máte další zkušenosti a co byste doporučili jiným lidem. Příspěvky na téma „menšího zla“ a přínosů očkování od jeho fanatických zastánců budu mazat, protože jednak je to pod článkem o atopickém ekzému zvrácené, jednak s tím nesouhlasím a diskuze na to téma s cizími lidmi, o nichž nic nevím, odmítám.

18 thoughts on “Atopický ekzém: jak si na něj počíhat

 1. Jednoznačně! Super, díky moc za „rozšíření“ článku! 🙂

 2. Zdravím Luci, článek je výborný, já jenom krátkou poznámku k BIO produktům. Neznám tedy přesnou definici BIO, ale mám informace od zahrádkářů, že takové ovoce a zelenina co se prodávají v supermarketech se bez postřiků vypěstovat nedá. U nás se považuje 10 postřiků za sezónu jako maximum (např. jablka), ale v Itálii nebo Francii se běžně stříká i 20 x. Samozřejmě toto ovoce je pak bez kazů, vypadá nádherně a lépe se prodává. Netvrdím, že právě toto se prodává jako BIO, ale kde je ta hranice? Souhlasím s Vámi, že nejlepší alternativa je produkce vlastní či přátel, kde pak člověk ví co jí. Bohužel, ne všichni tuto možnost mají. Ale i těm co nemají, každopádně doporučiji kupovat české ovoce a zeleninu.

  1. Jasně, není o čem diskutovat, je to tak. Jediná možnost, jak postřiky uhlídat, je vypěstovat sám. Též nevěřím, že všechno, co je BIO, je opravdu ryze přírodní. Na druhou stranu myslím, že pokud je to BIO, tak je to (většinou) alespoň trochu zdravější než ta umělohmotná zelenina – já hodně kupuju avokáda a na tom je to obrovsky poznat – ta BIO jsou zpravidla menší, škaredější a chutnají líp. 🙂

 3. Jen takový detail: Lídl (s dlouhým í), přesněji Lídl Music, je tradiční prodejna hudebních nástrojů na Zelném trhu v Brně.

 4. Díky moc za komentář (nebo spíš samostatný článek! 🙂 )!! Enterosgel taky doporučuji, já si jen u psaní toho článku nemohla vzpomenout na název. Rozhodně vyzkoušet! Já ho ale užívala zvnějšku jako součást koupele: Enterosgel, tekutá rašelina, bylinný vývar ze směsi bylin (kozlík a další si bohužel nevzpomínam..) a ovesné vločky. Nesmí být horký, ale tak příjemně teplý, 1-2x denně na 20min. To mi opravdu pomáhalo od bolesti v nejhorších obdobích…

 5. Zkuste kycol, neboli starček Fuchsův, bylinka je to skoro zázračná.

 6. Jako vetsina zdravotniku jste vynechala jeden z nejvetsich toxinu, ktery ma asi vetsina Cechu dnem i noci v ustech: Amalgamove plomby. Ty uvolnuji bez prestani rtut a ta je jednim z nejdulezitejsich toxickych zatezi organismu. Neustale prehlizeni tohoto extreme silneho jedu je neodpustitelne.

  1. Mily Jaro, zaprve nejsem zdravotnik. Zadruhe to je clanek o ATOPICKEM EKZEMU – nikoli o jedech a toxinech obecne, coz by vydalo na samotnou knihu. A tech uz bylo par napsano, proto tam taky odkazuju na knihu prof. Strunecke, protoze to prece nelze obsahnout v jednom clanku!! Toxiny a jedy obecne maji samozrejme vliv na celkovy zdrav. stav, se rtuti mate naprostou pravdu, ale nemyslim si, ze amalgamove plomby patri mezi hlavni priciny ekzemu – resp. mezi faktory, ktere ekzematikum skodi vic nez zdravym lidem (ja zadne plomby nemam a ekzem presto ano). Zkratka clanek neni kniha. Snad mi to tedy jednou odpustite. 😉

  2. Amalgámy jsou chemicky dosti stabilní a uvolňují se spíše ve formě drobných šupinek. Ortuť v amalgámech toxická není, samotná tekutá forma jedovatá sice je, ale nijak zvláště, mnohem toxičtější jsou její páry a pak sloučeniny, ve kterých je organicky vázaná (třeba metylortuť). Já bych tady problém neviděl

 7. Ja mam uz delsi dobu problem s tim, jak se za BIO oznacuje to, co je horsi, nez to, co si doma pestovali nase rodice a prarodice na zahradkach a polich. To neni nic proti Vam, ale nechapu, jak jednoduse lide prebiraji ruzne, zcela nesmyslne terminy, jeste tomu veri a navrch za to vyhazuji i penize. Pritom to prave BIO, pokud bychom tak mohli neco oznacit, se pestovalo X desitek nebo stovek let predtim, nez tento hloupy nazev vznikl a zacal ohlupovat davy. Pro me je to, co se dnes oznacuje za BIO (a pritom casto ani skutecne neni BIO) normalni a prirozena strava – JIDLO. Spis by se pro dnesni prodavane jidlo, mely zacit pouzivat nejaky skupiny…

  1. JIDLO
  2. MIRNE JEDOVATY
  3. STREDNE JEDOVATY
  4. JEDOVATEPOZIVATELNY apod.

  Presne podle mnozstvi pridaneho sajrajtu nebo podle mnozstvi sajrajtu, se kterym to bylo vypestovano.

  Jinak nebudu se vyjadrovat k AE, ale obecne pouze ke strave a zdravi. Hodne dlouho uz premyslim nejen o lepku, mleku a vyrobcich z nich. Na rovinu rikam, ze nevim, cemu verit. Je tolik protichudnych informaci, ale pokud to vezmu z vlastni zkusenosti a podivam se na lidi, kteri zili na nasi vesnici, tak vsichni jedli maso (a docela tluste), pili mleko, jedli vyrobky z nej, dreli na poli a docela dost z nich, se dozivalo 80, ale i vice jak 90 let. Takze tezko rict, co je pro cloveka zdrave a co ne (diskuze o kvalite masa a mleka myho dedy a o tom, co se prodava dnes, je zbytecna).

 8. Zdravím vespolek,

  dobré, nemainstreamové komentáře, na nevšedním kecafóru – to jsem nemohl odolat :-)… a naklofám k tématu „očisty“ (nejen kůže) zhuštěně své zkušenosti.
  Před několika léty jsem se obul po nějaké pauze do systematického hladovění.
  Zdroje ku studiu. Lahodný předkrm je „Sám sobě doktorem“od Jiřího Cingroše – lehkým, svižným tempem popis detoxu pomocí různých metod, jejichž završení má být královna očisty tedy hladovění. Hladovění řízené, systematické, pod kontrolou a s náležitými znalostmi. Tyto lze pak (či spíše je nutno!) nastudovat a „vstřebat do vědomí“ v dalších knihách:
  Malachov – „Hladovění“, (ale napsal jich více onen ruský propagátor)
  Mudr. Vilma Partyková – „Hladověním ke zdraví“, popř. „Praktická urinoterapie“.
  Až lehce (hmm, no, spíše těžce :-))) ) ortodoxní a pro mnohé pak radikální (tudíž těžko vstřebatelný) web http://www.pust.cz .
  Výborný je taky web pana Zajíčka http://www.zdravi-az.cz
  Sám jsem v letech 2010 a 2011, kdy mé tělo a duše řvaly po změně přístupu k životnímu stylu managora, prohladověl ca. 80 dní v roce. Hladovky byly: 3 denní, 7 denní, 10 denní, 14 denní – různě prokombinované.
  V roce 2013 jsme to s manželkou dotáhli na 21 hladovku. Pak přestávka v dlouhých půstech. Ulevilo se a tak zmetek/člověk zlenivěl, ubral plyn, páč se vyhoupl na vyšší zdravotní a duševní level.
  Nedávno podruhé v životě jsem nasadil10 denní hladovku v kombinaci s pobytem ve tmě (8 dní) a tuto proceduru s vypětím všech fyzických a duševních sil vydržel – tu tmu jsem půstem vlastně „zastřešil“ a účinky obého znásobil. Pobyt ve tmě s hladovkou působí velmi razantně na očistu vědomí a těla (následně) – je to raketa. Detox se všemi doprovodnými procesy – vědomí a tělo vyplaví všechny jedy a usazeniny a těm se musí pomoci pryč.
  Účinky hladovek /půstů (půst = voda + NIC, popř. někdy ani voda, to je pak suchý půst) jsou famozní!!!
  Mohu jen potvrdit z vlastní zkušenosti – PARÁDA – a fandím každému zájemci: HURÁ DO TOHO! A … a VARUJI každého zájemce: OPATRNĚ! OPATRNĚ! OPATRNĚ!
  Nejdříve vypozorovat sám na sobě, zda půsty (už jen slova: půst, hladovka, hladovění) vzbudí vůbec zájem, sympatie. Pokud ano, tak začít takořka až školsky biflovat a třeba ty shora uvedené knihy, hlavně přeorientovat vědomí a mysl tímto směrem, nechat „bublat“ (pracovat) ty informace a pak, vydrží – li nadšení a pozitivní přístup, napálit praxi dle doporučovaných (ne nadarmo) postupů a pravidel.

  3 denní hladovění je bez rizika – lze se v klidu navrátit k hambáči, řízku, klobáse a jiné zdravé makrobiotice. Ovšem doporučuje se ( a je to rozumné a velmi přínosné) onu část návratu (vysloveně to půstaři používají jako terminus technicus „návratovka“) tedy „návratovku“ – tzn. bez tuku, solí, cukru, moučných výrobků, mléčných výrobků – držet stejně dlouhou jako bylo samotné hladovění – blahodárné účinky půstu se prodlouží.
  Vícedenní hladovění už vyžaduje úměrně počtu dní hladovění přísnou návratovku.
  TEPRVE S VÝBORNĚ PROVEDENOU NÁVRATOVKOU SE MŮŽE HOVOŘIT (PSÁT) O ÚSPĚŠNĚ A SPRÁVNĚ PROVEDENÉ HLADOVCE (PŮSTU)! Návratovka je nedílná součást a tam se teprve láme chleba a zajíci se sčítají až po honu.
  Návratovka – napařená zelenina, šťávičky ovocné, zeleninové – NEKUPOVANÉ, všeho malé množství.
  Náběh elánu, „světla“ a vylepšení zdraví po absolvování půstů je prostě skvostný…

  Půst, hladovění je věda a otevírá brány k nebesům, ke svobodě, k poznání zákonitostí velmi zajímavých, neběžných – nejdříve ale vymáchá tlamu v pekle detoxu, očisty, přinutí ke kázni, k dodržení přísných pravidel.

  Pokud se pravidla nedodrží moho být konce horší začátků.
  Mnoho zdaru!

 9. Ahoj, souhlas, domnívám se, že za většinu našich problémů, nejen exémy, může naše převážně hlava. Je to o postoji a odolnosti vůči vnějším vlivům, které se nás snaží dostat z rovnováhy.
  Chce to řešit jen věci, které mohu ovlivnit a zbytek maximálně jen pozorovat.
  Co se týká chemie potravin, tak si dovoluji upozornit na jednu skutečnost, kterou jsem objevil při pátrání v popisech obsahu potravin. Pokud nakoupíte potraviny v Čechách, pak si všimněte, že jsou téměř všechny ošetřeny benzoátem sodným, či jiným podobným konzervantem E200 a dále v této řadě. Tato látka je neskutečné svinstvo.
  Podívejte se i na vámi doporučené mandlové mléko tam je tato látka obsažena rovněž – díval jsem se v Albertu.
  Dávají to i do „bio“…
  Na západě je používán jako konzervant i u naprosto shodných výrobků, kyselina askorbová, tedy E300. Ten je ok.
  Pokud to jen trochu jde kupuji jen základní potraviny a z nich pak vařím. Je to jistější.
  No a pak hlavně vše s úsměvem a dobrou náladou.

  1. Jistě, těch svinstev je víc, na co by si člověk měl dávat pozor. Proto taky to mandlové mléko vyrábím doma z mandlí 😉

  2. Jak jste na to přišel, že jde o „neskutečné svinstvo“? Kyselina benzoová je přírodní, běžně se vyskytuje v bobulovém ovoci, hlavně v brusinkách. Uměle se pak připravuje její sodná sůl. V doporučené denní koncentraci do 5mg/kg těl. váhy je neškodná, ačkoliv u některých citlivých osob spouští tvorbu histamínu a vyvoláva pseudoalergické reakce.
   Jde o stejný mýtus, jako v případě glutamátu

 10. Přišlo mi do mailu:

  1) Od Jaroslava B.:
  K atopickému ekzému – můj dojem je, že by určitě pomohlo užívání gelu Aloe vera vnitřně a Aloe very krému Concentrát nebo s příměsí propolisu na mazání kůže. Nevím kolik máte povědomí o Aloe vera, ale už jsem se dostal k hodně informacím a myslím si že je to určitě jedna z cest jak bojovat s jakýmkoli ekzémem a defektům na kůži.

  2) Od Petra H.:
  Zkuste Oreganový olej. Ten, podle mne nejkvalitnější a s nejlepším poměrem výkon/cena, je ke koupi tady: http://www.piperin.sk/kategoria/ostatne-pre-zdravie/100-oreganovy-olej-bio-86-karvakrol/

  anebo tady: http://oreganovy-olej.cz/index.php?route=product/product&product_id=35

  Tohoto do tobolky 2 kapky 2x denně. Olej je ale v tobolce nutné naředit cca 10ti kapkami olivového oleje, je příliš koncentrovaný a sám o sobě dělá v žaludku někdy dost neplechu. Ideálně použít enterosolventní tobolky (rozpouštějí se, až když opustí kyselé prostředí žaludku) a spolknout po jídle.

Komentáře jsou ukončeny.